Välkommen till Cylinda
Produktinformation Detaljerad information  

Diskmaskin
DM 570 RF

Svensktillverkad Svanenmärkt diskmaskin med 5 års garanti. DM 570 RF har 3 korgar där mittenkorgen kan användas för större bestick och mindre och är Cylindas tystaste maskin, endast 42dB. Den är också mycket rymlig med extra flexibla korgar samt har de 5 vanligaste diskprogrammen. Observera att diskmaskinen på bilden är extrautrustad med topp och sidor.
» Bild på öppen diskmaskin med tre korgar

AAA i betyg Högsta betyg för energisnålhet, diskresultat och torkresultat.

Miljömärkt med Svanen och 5 års garanti Svanenmärkningen innebär att maskinen uppfyller de högt ställda kraven på bland annat energieffektivitet, disk- och torkeffekt, vattenförbrukning, bullernivå, material och återvinning. Läs mer om Svanenmärkning och 5 års garanti under Miljömärkta produkter.

Svensktillverkad

Ljudnivå 42 dB(A)

Barnspärr

Delux överkorg Deluxkorgen har tätare nät och en extra kopphylla

Exklusiv underkorg Tätare nät med del/fällbar bakre pinnrad, höga kanter och stabilt handtag.

Mittenkorg Maskinen har en tredje korg för extra diskkapacitet.

Bestickskorg med separat spolning

Snabbdisk Diskar lättare disk på bara 20 minuter.

Autodisk Autodisken styr diskning och torkning automatiskt med hjälp av grumlighetssensorn, som känner av hur smutsigt vattnet som lämnar maskinen är.

Separat över-/underkorgsdisk Möjlighet att diska halv diskmängd genom att placera disken i över- eller underkorgen.

Grytdisk Det tyngsta programet för intorkad disk, tar längre tid men diskar rent på 70°

Normaldisk Det mest energibesparande programmet som ger ren disk vi 55° temp

Avspolning Avspolning är ett ”miniprogram” som kan köras om diskmaskinen kommer att stå halvfylld några dagar. Matresterna sköljs bort utan diskmedel för att förebygga lukt och för att smutsen inte ska bli för ingrodd.

Temperaturval Två olika temperaturval, Eco eller Normal, kan göras på alla program.

Torkval Möjlighet att välja längre torkning för ett ännu mer effektivt torkresultat.

Fördröjd start Fördöjd start gör att du kan fylla och sätta igång maskinen men låta diskningen starta senare, till exempel på natten.

Tidsbesparing Möjliggör en tidsbesparing på upp till 40% på Gryt- och Normaldiskprogrammen.

Spolarmsväxlare Spar vatten och energi genom att använda övre och undre spolarmarna växelvis, istället för att båda spolar samtidigt.

Grytspolzon Zon där vattnet kontinuerligt sprutas upp för att bearbeta bort smutsen i grytor och andra starkt smutsade kärl.

Fläkttorkning Fläkttorkning är en energibesparande torkmetod där fukten blåses ut ur maskinen i stället för att torkas med hjälp av ett värmeelement.

Självrensande sil Maskinen spolar silen ren vilket gör att ingen separat rensning krävs.

Display visar återstående disktid

Belysning

Balanserad lucka som kan stå öppen i valfritt läge

Bredd: 59,6 cm Höjd: 82-87 cm Djup: 57,0 cm
Beställningsnummer: 9200578

Relaterade produkter

Diskmaskin DM 570

Diskmaskin DM 570

Diskmaskin DM 550

Diskmaskin DM 550

Ange ditt namn och e-postadressen till mottagaren

Ditt namn
Mottagarens e-postadress: